Vikings

Konu: Vikings

2 Sonuçtan 1-2 Arası Gösteriliyor
  1. #1 Vikings 
    Adı:  vikings-banner.jpg
Görüntülemeler: 510
Boyutu:  39.8 KB

History Channel’ın yeni dizisi Vikings, 3 Mart’da yayınlanan “Rites of Passage” isimli ilk bölümüyle kendisini merakla bekleyen izleyicilerle hasretini sona erdirdi. 11. ve 13. yüzyılda Avrupa’da fırtına gibi esen Viking’lere değinecek olması belki de dizinin merakla beklenmesindeki en önemli sebepti…

Vikings dizisi; Fransa ve Britanya’ya kadar uzanan saldırılarla tarihte kendisinden oldukça söz ettirmiş cesur savaşçı Ragnar Lothbrok ve oğlu Bjørn‘un yaşadıklarını anlatırken, Vikinglerin çok az işlenmiş kültürünü de bize yansıtarak gerçeğe dayalı bir izlenim sunuyor. Ragnor’un basit bir çiftçiyken ne kadar ileriyi görebileceğine tanık oluyor ve onun kardeşi kadar sevdiği arkadaşı Rollo‘yla beraber denizlerle olan imtihanını seyrediyoruz. Gözlerini denizden, saçlarını güneşten ve cesaretlerini Odin’den alan korkusuz ve acımasız ırkın maceraları ve yaşamları kesinlikle ilgi çekmeyi başarıyor.​

The Tudors, Camelot gibi dizilerin de yaratıcısı ve yazarı olan Michael Hirst‘in gerçek tarih ve fantastik öğelerini birleştiren tarzını bu kez Vikings’de görüyoruz. Yönetmenliğini Johan Renck‘in yaptığı dizinin başrol oyuncuları ise The Experiment filminin Helweg’i Travis Fimmel (Ragnar Lothbrok), Camelot dizisinin Gawain’i Clive Standen (Rollo) ve Bones dizisinin Hannah’ı Katheryn Winnick (Ragnar’ın karısı Lagertha)’den oluşuyor. Oyuncu kadrosu genel olarak o dönemin ırkına yakın fiziksel özelliklere sahip kişilerden seçilmiş ve ünlü isimlerle pek çalışılmamış fakat sırıtan oyunculuk yok. Üstüne Floki karakterini canlandıran Gustaf Skarsgård gibi güzel yazılmış yardımcı oyuncular var. Floki, Ragnar’ın hayallerine ve amaçlarına ulaşmasında büyük yardımı dokunan ve Britanya’ya bilinçli olarak yelken açan Kunduz Flóki lakaplı büyük İskandinavyalı denizci olarak dizide yer alıyor.

Adı:  viking1.jpg
Görüntülemeler: 565
Boyutu:  217.4 KB

Dizinin konusu ve savaş sahneleri sebebiyle bol bol Spartacus‘la karşılaştırılacağı kesin ama henüz savaş sahnelerinin o kalitede olmadığını söylemek gerek. Yine de ben, Vikings’in farklı bir şekilde yorumlanmasını düşünenlerdenim. Geçtiği dönem, kara kadar denizin de göründüğü, Tanrısal olayların ve fantastik öğelerin çokluğu gibi sebepler nedeniyle izlerken bir dizi bölümü değil de daha çok bir bütünün parçasını seyretmişlik hissi uyandırıyor. Dizinin çekildiği yerler tıpkı Game of Thrones‘un bazı sahneleri gibi İrlanda’dan oluşuyor. İzlerken ne kadar da büyüleyici bir doğa harikası olduğunu hatırlıyoruz.

Vikingler bilinenin aksine boynuzlu
    Skyrim tarzı ya da Heroes of Might & Magic serisindeki gibi kanatlı kasklar takmazlardı. İşin özü dizide de gördüğümüz üzere hızlılığa ve çevikliğe dayanan savaş stilleri sebebiyle kaskı neredeyse hiç kullanmazlardı. Kılıç kadar ustaca kullanırlardı mızrakları ve baltalarını… Vikinglerde; adalet sistemleri ve cenaze törenleri gibi etnik ve kültürel farklılıkları vardı. Ne olursa olsun, ejderha başı şeklindeki pruvası ile denizlerde göreceğimiz o mistik gemileri bile zamanla insanlara korku salmaya yetecekti.

kaynak

“You clearly don’t know who you’re talking to, so let me clue you in. I am not in danger, Skyler. I am the danger. A guy opens his door and gets shot, and you think that of me? No!
    I am the one who knocks!”

Alıntı Yaparak Cevapla  

2. Beğeni shiroyasha bu mesajı beğendi.
    Her sezonu belli bir kalitenin üstünde katılıyorum. Ama -özellikle bazı bölümleri- bana inanılmaz sönük geliyor. Örneğin Ragnar'ın keş olması ve bununla cebelleşmesi bana inanılmaz sıkıcı geldi. İşin tarihi bir gerçekçiliği varsa lafımı geri alıyorum tabi.
    Alıntı Yaparak Cevapla  

Mesaj Yetkileriniz
  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •