En İyi Antivirüs Programı Hangisi

Konu: En İyi Antivirüs Programı Hangisi

4 Sonuçtan 1-4 Arası Gösteriliyor
  1. #1 En İyi Antivirüs Programı Hangisi 
    "Antivirüs programı olmayan bir bilgisayar elbet bir gün veri kaybını tadacaktır."
    (shiroyasha, bugün, bu saat)
    "Hacı o program çok ağırlaştırıyormuş öyle diyorlar, şunu kullan ben de kulanıyorum. süper hiç virüs bulaşmıyor. "
    (bilimum bilgisayar kullanıcısı arkadaş, bilumum gün, bilumum saat.)
    Mevzumuz basit aslında. Hangi antivirüs programı daha iyi koruma sağlıyor. Hangisi daha hızlı çalışıyor. Son olarak da hangisi daha iyi! Hangisi daha iyi kısmı tamamen kullanıcı yorumuna bakıyor. Herkesin önceliği farklı olabilir ama en azından fikir vermesi açısından anti-virüsler hakkındaki farklı test sonuçlarına bir göz atabilir.

Bu konudaki testler ve sonuçlar AV-Comparatives adlı bağımsız bir oluşumun web sitesinden alıp, Bir çok farklı konudaki en son test sonuçlarını seçtim.

Gelgelelim karşılaştırmamıza.

Dosya Tanımlama Testi (File Detection Test)

İlk testimiz klasik antivirüs programı görevi olan sistem üzerindeki zararlı dosya ve yazılımları bulup tanımlayabilme görevi. Grafikteki beyaz çizgi hiç bir antivirüs programı olmadan Windows 7'nin kendiliğinden tespit edebildiği zararlı oranını içeriyor. Bu test sırasında ise güncel halde 100.000'den fazla zararlı kullanılmış.

Oranlar birbirine yakın olmakla beraber Windows güvenliğini kıl payı oranla geçen Ahnlab ile boş Windows'a yetişemeyen Symantec diğerlerinden baya bir geride duruyor.

G DATA
    %99.9
    AVIRA
    %99.6
    F-Secure
    %99.5
    BitDefender
    %99.3
    Panda
    %99.3
    Kaspersky
    %99.2
    AVG
    %98.4
    McAfee
    %98.0
    Avast
    %97.8
    ESET
    %97.5
    Symantec
    %91.2

Anti-Phishing Test

Her ne kadar tam türkçe karşılığı olmasa da yemleme veya oltalama hatta ve hatta zokayı yutturma da diyebiliriz phishing'e. Phishing nedir? Phishing kullanıcıya gerçeğine çok benzeyen sahte web adresleri veya sahte mailler göndererek kullanıcının kart bilgileri, kimlik bilgileri veya herhangi bir arayüz için oturum bilgilerinin (kullanıcı adı - password) toplandığı yöntemlerdir.

Örnek vermek gerekirse XBANK'tan geldiğini iddia eden bir mailimiz var. XBANK'ın gerçek web adresi xbank.com olsun. Gelen mailimizde ise çaktırmadan adres çubuğunda yazan adrese baktığımızda xbanaka.com diye gerçeğine tıpatıp benzeyen bir sayfa ve adrese yönlendiriliyorsunuz. Oturum bilgilerinizi tıkladınız ve giriş bekliyorsunuz. Bu arada sayfa hata veriyor ve sizi bankanın gerçek sitesine yönlendiriyor. Geçmiş olsun. Banka giriş bilgileriniz az önce başkaları tarafından öğrenildi. Bu olayın kart bilgileri ve bilumum türevleri mevcuttur.

Aşağıdaki grafikte antivirüs programlarının ne kadarının bu tarz sayfaları tanıyabildiği ölçülmüş. ESET ve Kaspersky zirveyi paylaşırken file protection galibi G DATA ve Qihoo-360 dibi görmüş.

Bir takım oranlar.

ESET, Kaspersky
    99%
    Bitdefender, McAfee, Trend Micro
    98%
    Pande
    94%
    F-Secure
    87%
    Avast
    82%
    G Data
    80%

Heurestic/Behaviour Tests (Sezgisel Davranış Testleri)

Bilgisayar aleminde tüm virüsleri tanımak hepsini bilmek oldukça zalimce bir iş. Yeni çıkmış, henüz bilinmeyen veya nispeten özelleşmiş zararlı yazılımların tespiti için antivirüs programı dediğin adamı yürüyüşünden, sigara içişinden tanıyabilmeli (teşbihte hata olmaz.)

BitDefender ve Kaspersky burada zirvede iken kutudan yeni çıkmış Windows'tan daha az performans sergileyen AhnLab ve ThreatTrack vipre dipte. Panda ve Avast'ın performansları da pek iyi sayılmaz.

Doğru tanıyabilme oranları:

BitDefender
    %97.5
    Kaspersky
    %93.3
    G Data
    %88.8
    F-Secure
    %86.7
    ESET
    %85.6
    Avira
    %83.7
    Avast
    %76.2

False Alarm Test

Bir antivirüs programının virüs bulması veya bir sayfayı zararlı olarak işaretlemesi her zaman öyle olduğu anlamına gelmiyor malesef. Gayet eli yüzü düzgün sayfalar-dosyalar bu sistemde takılabiliyor. Hatta ve hatta bazı durumlarda insanı sinir eden hal de alabiliyor.

Aşağıdaki testte antivirüs programlarının hatalı olarak uyarı verdikleri durum sayısı gösteriliyor. Hatalı bildirim sayıları (Küçük değerler daha iyidir.)

Program False Alarm
    Fortinet
    5
    Kaspersky
    6
    Avira
    8
    BitDefender
    9
    F-Secure
    11
    Avast
    14
    AVG
    21
    Symantec
    23
    Panda
    28

Performans Testleri

Bu testte çalışır durumdayken antivirüs programlarının sistem kaynaklarını ne oranda kullandığı ölçülmüş. Kullanıcılar bu teste bakarak antivirüs programı kullanımı sırasında sistemlerinin ne kadar hız kaybı yaşayabileceğini görürler.

Bazı programların sistem çalışmasına yükleri şu şekildedir. (Küçük olan değer daha iyi)

Program
    Etki Puanı
    F-Secure
    0,4
    Kaspersky
    0,4
    ESET
    0,4
    Avast
    1,3
    Symantec
    1,3
    BitDefender
    2,4
    AVIRA
    6,1
    Panda
    6,3
    AVG
    7,4
    Trend Micro
    8,2
    G Data
    13,2
    McAfee
    14,4

Gerçek Dünya Koruma Testi

Diğer tüm testler antrenman ise bu test er meydanıdır. Ben daha çok virüs tanıyorum ben uçarım kaçarım diyen tüm programlar burada kendini belli eder işte.

Gerçek koruma testleri, uzun dönemli ve bir antivirüs programının yapabilmesi gereken tüm şeylerin standart ayarlarında test edilip değerlendirilmesinden oluşuyor.

Kısaca bir göz attığımızda Bitdefender, Kaspersky ve TrendMicro'nun tabiri caizse dimdik ayakta durup sistem koruduğu görülebilir. Bunlar dışında escan , emisoft ve AVG az hata vermelerine karşın çoğunlukla kullanıcıdan cevap talep ederek biraz can sıkıcı bir yapı izliyor.

BitDefender, Kaspersky, TrendMicro 100%
    F-Secure 99,50%
    Panda 99,80%
    Avast 98,20%
    ESET 97,70%
    AVIRA 97,50%
    McAfee 96,80%
    Gdata 96%
    AVG 90,90%

Yukarıdaki test sonucu şu an güncel olan Ağustos ayından alınmıştır. Farklı dönemlerde antivirüs koruma durumlarında dramatik değişiklikler olabiliyor. Bu sebeple Gerçek Dünya Testi için Mart-Haziran aralığında ortalama grafiğe de göz atmak gerekebilir.

Gerçek Dünya Koruması: Mart-Haziran Dönemi

İlk 4 ufak farklarla uzun dönemde ve aylık dönemde aynı. Bu programların ayrıca istikrarlı koruma durumu sergilediklerini de söyleyebilir. Bunun dışında AhnLab uygulaması koruması gereken Windows'un kendisinden daha az koruma sağlayarak hiç de iyi izlenim bırakmıyor. Kısa bir göz gezdirirsek:

BitDefender, Kaspersky
    99,90%
    F-Secure, TrendMicro
    99,80%
    McAfee
    99,30%
    Avast
    98,70%
    ESET
    98,60%
    G DATA
    98,20%
    Panda
    97,40%
    AVIRA
    97,10%
    AVG
    93,70%

Hangisi daha iyi?

Evet nihai soruya geldik.

Ve cevap veriyorum.

Siz neye bakmıştınız?

Aradığınız şey tam koruma ise gerçek dünya testlerinin zirvesindeki elemanlardan ayrılmayın derim. Program zırt-pırt uyarı çıkarmasın canımı sıkmasın diyorsanız False Alarm raporunu ve diğer raporlardaki User-dependent (kullanıcı bağımlı) oranlarının düşük olmasını dikkate alın. Sisteme ağırlaşmasın diyorsanız Performans testini inceleyin.

Bazı antivirüs programlarının diğerlerinden bir kaç adım önde olduğu birazcık baya bi açık net duruyor aslında (BitDefender, f-Secure, Kaspersky, TrendMicro 4 lüsü için özellikle). Ama aradaki ufak farklar sizin kararınız.
    Alıntı Yaparak Cevapla  

2. Beğeni kassandra, Lamartine, voyvoda, Fidelio bu mesajı beğendi.
    Ben Kaspersky kullanıyorum. Virüsü affetmiyor. Gayet memnunum.
    Alıntı Yaparak Cevapla  

McAfee İnternet Security Diyorum başka bişi demiorum :D TTnetten yıllık olarak alıyorum. Kesinlikle tavsiye ederim :D
    Alıntı Yaparak Cevapla  

panda fena değil aslında düşünebilirsiniz
    Zaman*
    Alıntı Yaparak Cevapla  

Konu Etiketleri

Etiket Bulutunu Göster

Mesaj Yetkileriniz
  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •